Співробітництво МНС України з ФЕМА США

Федеральне Агентство Управління в Надзвичайних Ситуацій - FEMA (ФЕМА) - є незалежним агентством федерального Уряду, яке підпорядковане Президенту. З часу створення в 1979, задача ФЕМА була чіткою:

зменшувати втрату життя і власності, захищати національну інфраструктуру від усіх типів надзвичайних ситуацій через програму готовності до надзвичайних ситуацій, управління в надзвичайних ситуаціях, зменшення і ліквідації їх наслідків та відновлення після їх виникнення.

У штаб-квартирі ФЕМА у Вашингтоні та в регіональних офісах США, у Центрі з надання допомоги в м. Маунт Везе і в Навчальному центрі в м. Емітсбурзі, штат Мериленд, працюють більше 2,600 службовців. ФЕМА має також майже 4,000 резервних службовців, які готові надати допомогу після виникнення надзвичайних ситуацій. ФЕМА працює в партнерстві з іншими організаціями, що є частиною національної системи управління в надзвичайних ситуаціях. Такими партнерами є агентства з управління в надзвичайних ситуаціях штатів і місцеві агентства, 27 федеральних агентств і Американський Червоний Хрест.

Існують програми надання індивідуальної допомоги населенню і підприємствам у випадку надзвичайних ситуацій.

Програма суспільної допомоги передбачає надання в випадках надзвичайних ситуацій додаткової федеральної підтримки властям штатів і місцевим властям, а також окремим приватним некомерційним організаціям.

ФЕМА співпрацює з багатьма неурядовими, некомерційними і приватними агентствами, щоб допомогти населенню в вирішенні проблем попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

До складу "Групи з реагування на надзвичайні ситуації" входять наступні агентства:

- місцеві агентства управління в надзвичайних ситуаціях

- офіси управління в надзвичайних ситуаціях штатів

- національні організації управління в надзвичайних ситуаціях

- партнери на федеральному рівні

- партнери з приватного сектора.

Окрім цього, глобальна система управління в надзвичайних ситуаціях ФЕМА забезпечує доступ до широкого різновиду сторінок з інформацією про управління в надзвичайних ситуаціях.

Співпраця з ФЕМА була започаткована Штабом Цивільної оборони України. У 1994 році було здійснено візит трьох делегацій Штабу до Сполучених Штатів Америки. В ході візитів співробітники Штабу ознайомились з організацією управління в надзвичайних ситуаціях США на федеральному, регіональному і місцевому рівнях, та прослухали в Міжнародному Інституті Сімеона курс "Надання допомоги в надзвичайних ситуаціях".

У липні 1995 року відбувся візит до України міжвідомчої делегації експертів США з питань планування в надзвичайних ситуаціях. В роботі делегації брав участь експерт ФЕМА. В ході візиту члени делегації мали можливість ознайомитись зі структурою та організацією цивільної оборони України як на національному, так і на місцевих рівнях.

У вересні 1996 року представник ФЕМА Клер Блонг брав участь у Міжнародних навчаннях "Транскарпатська безпека-96", які проводились у м. Львів. В ході спільної роботи була висловлена готовність обох сторін підготувати та підписати Меморандум про співробітництво між МНС України та ФЕМА США в області попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Робота над проектом Меморандуму була завершена в 1997 р.. Текст цього документу був надісланий для розгляду на адресуАсоційованого директора з питань готовності, навчання і тренування ФЕМА пані Кей Гос.

Під час зустрічі Кальченка В.М з пані К. Гос (в ході участі у засіданні Головного комітету планування в надзвичайних ситуаціях НАТО, Москва, 1997 р.), Асоційований директор ФЕМА проінформувала Кальченка В.М. про те, що проект Меморандуму проходить процедури узгодження в відповідних агентствах США.

В 1998 р. відбувся обмін листів про проходження процедур узгодження Меморандуму та можливі шляхи співпраці МНС України і ФЕМА.

Підписання Меморандуму про взаєморозуміння між МНС України та ФЕМА США сприяло б розвитку співробітництва та дало б можливість обмінюватись досвідом в сфері попередження та реагування на надзвичайні ситуації.

23-25 травня 2000 року відбувся візит до м. Києва делегації ФЕМА на чолі з Асоційованим директором пані К. Гос.

Метою візиту було підписання Спільної Заяви про співробітництво між США та Україною у галузі запобігання надзвичайним ситуаціям та управління при надзвичайних ситуаціях та Робочого плану на 2000-2001 роки українсько-американського співробітництва в галузі аварійної готовності та управління надзвичайними ситуаціями.

З метою підготовки вищезазначеного візиту в Україні перебував начальник Департаменту міжнародних зв'язків ФЕМА США Клер Блонг, який з 15 до 20 травня 2000 року взяв участь у міжнародному об'єднаному цивільно-військовому медичному навчанні з питань ліквідації надзвичайних ситуацій “Раф енд Реді 2000” за темою “Спільна пошуково-рятувальна операція та аеромедична евакуація населення, яке постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, силами військових та цивільних формувань”. Навчання було проведене на території Харківської області відповідно до Програми українсько-американських військових контактів на 2000 рік, Директиви Начальника Цивільної оборони - Прем'єр-міністра України від 10.02.2000 №2 ДСК “Про результати підготовки Цивільної оборони України в 1999 році та основні завдання на 2000 рік”, Плану основних заходів підготовки Цивільної оборони України на 2000 рік та доручення Кабінету Міністрів України від 14.03.2000 №4030/29, в якомувзяли участь підрозділи Національної Гвардії Каліфорнії Сполучених Штатів Америки та сил Цивільної оборони України.

Під час візиту американської делегації ними був переданий проект Меморандуму про співробітництво у сфері готовності до надзвичайних ситуацій та управління при надзвичайних ситуаціях, який пройшов узгодження в Державному Департаменті США.

Міністерство терміново опрацювало текст цього Меморандуму з іншими міністерствами та підготувало проект постанови щодо підписання.

Підписання цього Меморандуму здійснено підчас візиту в Україну Президента США У. Клінтона 5 червня 2000 року.