ГоловнаДіяльністьМіжнародна діяльністьМіжнародні навчанняROUGH & READY-2006
 Версія для друку

“ROUGH & READY-2006” – міжнародні навчання з ліквідації великомасштабної надзвичайної ситуації спричиненої терористичним актом, пройшли на Одещині

Широкомасштабні міжнародні навчання «Rough & Ready – 2006» із ліквідації умовної надзвичайної ситуації, спричиненої „терористичним актом” мали місце з 17 по 20 вересня на Одещині.

Свою професійність у подоланні наслідків терористичних проявів демонстрували понад 450 фахівці з України, Азербайджану, Грузії, Молдови та США.

 

Урочистості з нагоди відкриття навчань “Rough & Ready-2006” відбулися 17 вересня на території Дитячого центру “Молода гвардія”

Відкрив міжнародний захід Тимчасово виконуючий обов’язки Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Володимир Антонець:

“Подібні навчання є ще одним кроком становлення нашої молодої країни як самостійної суверенної держави на міжнародній арені, - виголосив пан Антонець у своїй промові. - Дуже приємно, що гості – учасники навчань, не лише діляться власним досвідом, а й набувають нашого. Подібні зустрічі, які стали вже традиційними, не лише підвищують кваліфікацію працівників рятувальної професії, а й є запорукою плідної міжнародної співпраці.”

До вітального слова Першого заступника Міністра приєдналися голова делегації США генерал-майор, генерал-ад’ютант Національної гвардії Каліфорнії Вільям Вейд Другий, голова делегації Республіки Азербайджан Ільхам Абдулаєв, голова молдавської делегації Андрей Шумлінши та голова грузинської делегації Арчил Нішарадзе.

За легендою навчань, служба безпеки України надає інформацію, що на території України планується ряд терористичних актів екстремістські налаштованими організаціями на великих потенційно-небезпечних об’єктах, які зберігають, транспортують, виробляють (переробляють) або використовують у виробництві хімічно-небезпечні, легкозаймисті та вибухонебезпечні речовини.

Під загрозою можуть опинитися місця з масовим перебуванням громадян, житлові будинки, транспортні об’єкти. Враховуючи можливі наслідки терористичних актів, Україна звертається до міжнародних організацій з проханням про надання допомоги в ліквідації надзвичайних ситуацій від можливих терористичних актів. У зв’язку з цим в Україну прибули аварійно-рятувальні підрозділи з інших країн – Грузії, Молдови, Азербайджану, США.

Для організації спільних дій міністерств та відомств України, міжнародних організацій в проведенні рятувальних та інших невідкладних робіт на об’єктах, які можуть постраждати від терористичних актів, в Одесі формується об’єднаний Координаційний центр. Його презентація відбулася відразу ж після урочистостей.

“Об’єднаний координаційний центр був створений задля координації дій міжнародних пошуково-рятувальних підрозділів, організації взаємодії між цивільними та військовими структурами, аварійно-рятувальними підрозділами й організаціями, - прокоментував діяльність центру його керівник від України Анатолій Корнєв, - До компетенції центру також входить інформування населення та взаємодія із засобами масової інформації.”

 

Рятувальники МНС України ліквідовували надзвичайну ситуацію, що спричинив терористичний акт у торговельному центрі

Першим завданням для учасників навчань стало відпрацювання дій на першій навчальній локації. За легендою, на першій точці - імітованому торговельному центрі – здійснюється терористичний акт із застосуванням отруйних речовин, що призводить до масштабної надзвичайної ситуації. На заваді масового отруєння населення стають підрозділи Державної спеціалізованої (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України, Міністерства внутрішніх справ, медицини катастроф і рятувальних відділень Азербайджану, Грузії та Молдови.

За задумом навчань, на першому поверсі одного з торговельних центрів міста Южне раптово лунає незрозумілий звук, після чого люди, котрі перебувають у приміщенні магазину, починають непритомніти. Повідомлення про це надходить до оперативно-диспетчерської служби Головного управління МНС України в Одеській області, яке з метою оцінки обстановки та надання потерпілим медичної допомоги, направляє до місця події мобільну опергрупу та «швидку допомогу».

Після проведення розвідки МОГ надає інформацію до оперативно-диспетчерської служби про те, що в приміщенні торговельного центру були застосовані отруйні речовини, і, зважаючи на оперативну обстановку в регіоні, доходить висновку, що сил одеського гарнізону МНС недостатньо задля виконання всього обсягу аварійно-рятувальних робіт. Відповідно до цього оперативно-диспетчерська служба передає інформацію до об'єднаного координаційного центру.

З огляду на ймовірність повторного застосування отруйної речовини та потенційну загрозу безпеці людей у торговельному центрі та у розташованих поруч житлових будинках оперативний координаційний центр направляє до місця події підрозділи ГУ МНС України в Одеській області, Державної спеціалізованої (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби (ДСВАРС), Мобільного рятувального центру (МРЦ), Міністерства внутрішніх справ (МВС), медицини катастроф і рятувальних відділень Азербайджану, Грузії та Молдови.

Прибувши на місце надзвичайної події, мобільний рятувальний центр за допомогою пересувної лабораторії проводить хімічну розвідку. Тим часом підрозділи України та Молдови евакуйовують із зараженої зони 1-го поверху 10 постраждалих. Силами молдовських фахівців організовується робота пункту деконтаменації (дезінфекції та усунення радіоактивних залишків із одягу та шкіри), куди невідкладно направляють врятованих. Після проведення деконтаменації постраждалих переправляють до пункту медичного сортування, де їм надається необхідна медична допомога. Оперативна група ГУ МНС організовує роботу штабу з ліквідації надзвичайної ситуації, прибуваючий медперсонал України, Молдови і США розгортає пункт медсортування.

Підрозділи МВС блокують доступ сторонніх до території, де проводяться роботи. Особовий склад МНС на автомобілях дегазації проводить дегазацію приміщень торговельного центру.

За допомогою спеціальної техніки ємності з отруйною речовиною вивозяться з території проведення робіт для подальшої утилізації.

Під час проведення рятувальних робіт біля однієї зі стін ТЦ відбувається спрацювання прихованої всередині та назовні вибухівки. У результаті вибуху руйнуються сходові марші торговельного центру та частина стіни розташованого поруч житлового будинку. На першому поверсі магазину виникає пожежа. 4 мешканці житлового будинку опинилися під завалами будівельних конструкцій, пасажир легкового автомобіля заблокований у транспортному засобі.

Аварійно-рятувальними підрозділами України та Молдови ведуться пошук і рятування людей з-під завалів, звільнення людини з автомобіля. Рятувальники МНС України (МРЦ, ДСВАРС), Азербайджану та Грузії за допомогою пожежної драбини піднімаються на верхні поверхи та дах торговельного центру задля пошуку та рятування 8 постраждалих людей, які опинилися там заблокованими. Всі постраждалі, котрі були врятовані з-під уламків і з верхніх поверхів торговельного центру, доправляються на пункт медичного сортування, де їм надається необхідна медична допомога.

Пожежно-рятувальними підрозділами ліквідовується пожежа. Для захисту особового складу використовуються засоби захисту органів дихання. Виставляються пости безпеки й організовуються резервні ланки газодимозахисників.

Внаслідок вибуху у торговельному центрі були зруйновані прилеглі житлові будинки. З метою надання допомоги потерпілим, які залишилися без житла, поблизу місця виникнення надзвичайної ситуації, але з урахуванням безпечного розташування, розгорнутий пункт життєзабезпечення.

Адміністрація містечка життєзабезпечення комплектується за рахунок спеціалістів Головного облуправління МНС і фахівців обласної (районної) державної адміністрації регіону, на території якого сталася надзвичайна ситуація.

“Наявність такого містечка при появі подібної НС є дуже важливим елементом у системі заходів, що застосовуються при ліквідації надзвичайної події, - заявив координатор розгортання пункту життєзабезпечення майор внутрішньої служби Денис Подлєсний. - Намети для розміщення постраждалих обігріваються польовими пічками, газовими обігрівачами та спеціальною машиною. Умови у містечку життєзабезпечення максимально сприяють повноцінному проживанню в ньому. Працюють пункти: харчування, медичний, санітарно-гігієнічного забезпечення, біотуалети. Освітлення містечка здійснюється автономним електричним агрегатом. Для екстреної евакуації людей із важкими травмами та пораненнями поблизу містечка засновується гелікоптерний майданчик.”

 

Другого дня навчань рятувальники МНС стали на заваді “Брудної бомби”

18 вересня на другий день проведення широкомасштабних міжнародних навчань «Rough&Reаdy–2006», співробітникам МНС України довелося ліквідувати надзвичайну ситуацію, що, за задумом навчань, ініціював вибух у пасажирському потязі “Київ-Одеса” на залізничній станції “Роздільна”.

До місця аварії прибувають мобільна оперативна група (МОГ) та пожежно-рятувальні підрозділи ГУ МНС України Одеського регіону. Оперативна група збирає, аналізує, узагальнює та оцінює інформацію про аварію, робить прогноз розвитку надзвичайної події, а згодом встановлює, що внаслідок вибуху на залізничному потязі були зруйновані залізничні колії та три пасажирські вагони, в яких є загиблі та поранені різної ступені важкості.

В одному з вагонів виникає пожежа та задимлення. Локалізація місця пожежі та приборкання норовливого полум’я здійснюється силами пожежників.

Паралельно з діяльністю мобільної оперативної групи надходить анонімний телефонний дзвінок про застосування терористами в пасажирському потязі “брудної бомби”. Миттєво зреагувавши, МОГ проводить радіаційну розвідку, і як результат, виявляє наявність радіації.

До району аварії екстрено направляються чергові сили МНС, МВС, СБУ, МОЗ та формування Одеської області. Однак, наявних сил та засобів недостатньо, тому є необхідність звернутися за допомогою до міжнародного координаційного центру.

Прибулі до місця події аварійно-рятувальні підрозділи мобільного рятувального центру, Державна спеціальна (воєнізована) аварійно-рятувальна служба МНС України та рятувальні сили Азербайджану та Молдови проводять радіаційну розвідку, що визначає забруднення території станції та пристанційних споруд радіоактивними речовинами.

Взвод радіаційного, хімічного, біологічного захисту Міноборони України визначає розміри радіаційної зони. В пасажирському вагоні виявлено 4 джерела іонізуючого випромінювання на основі радіоактивних ізотопів. Їх кількість перевищує рівень, що встановлений загальноприйнятими стандартами і нормами, тому визначається і ступінь випромінювання на людей.

Аварійно-рятувальні підрозділи, екіпіровані в захисні костюми та ізолюючі апарати, проводять заходи з ліквідації “брудної бомби”, продовжують пошук постраждалих, надають першочергову медичну допомогу, доставляють їх до пункту сортування.

Координаційний центр направляє додаткові сили для проведення спеціальної та санітарної обробки постраждалих, особового складу, задіяного у ліквідації аварії, техніки та вагонів.

До розгортання пункту спеціальної обробки залучаються фахівці Державної спеціалізованої (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби (ДСВАРС) МНС України, Міністерства оборони України, Республіки Молдова та Національної гвардії Каліфорнії.

До розгортання пункту сортування та надання першої медичної допомоги постраждалим залучаються спеціалісти ДСВАРС МНС України, лікарі швидкої медичної допомоги управління охорони здоров’я МОЗ в Одеській області, медичні експерти з Молдови, Грузії, Азербайджану та Національної гвардії Каліфорнії.

Погодні умови сприяють швидкому розповсюдженню хмари радіаційно-забрудненого повітря у напрямку міста Роздільна. В зв’язку з цим, значна частина населеного пункту підпадає під її вплив, значна кількість жителів міста підлягає тимчасовій евакуації. Результатом евакуації є порушення медичної інфраструктури Роздільної. З метою надання медичної допомоги постраждали та медичного забезпечення відселеному населенню, неподалік від міста події розгортається мобільний госпіталь МНС України.

«Наш відомчий медичний заклад відомий на весь світ! – розповідає із захопленням начальник відділу медичного забезпечення Департаменту охорони здоров`я та медико-біологічного захисту Сергій Забаштанов. – у 1998 госпіталь брав участь у ліквідації медико-санітарних наслідків катастрофічної повені в Закарпатті, надавав медичну допомогу постраждалим внаслідок землетрусів в Туреччині – 1999, Індії – 2001, Ісламській Республіці Іран – 2003, Ісламській Республіці Пакистан – 2005. Починаючи з 1999 по теперішній час, шпиталь є постійним учасником спільних міжнародних навчань таких як: СіБріс, Карпатська безпека, Раф енд Реді.»

 

Осередок небезпеки – нафтотермінал

Останньою локацією для відпрацювання спільних дій стала акваторія Аджалицького лиману, що примикає до морського нафтового терміналу “Південий”, нафтопроводу “Одеса-Броди”.

За задумом, біля причалу морського нафтового терміналу “Південний” стоїть під завантаженням морський танкер. Його захоплює група невідомих осіб, яка висуває політичні та економічні вимоги до керівництва держави. Танкер виводять в акваторію Аджалицького лиману Чорного моря.

Злочинці беруть в заручники членів екіпажа судна та співробітників нафтового терміналу. Погрожуючи їх вбивством і проведенням серії вибухів на території терміналу, порушники закону висувають вимоги політичного характеру.

Антитерористичним центром при Службі безпеки України проведено координаційні заходи для залучення необхідних міністерств та відомств - суб’єктів боротьби з тероризмом. Для вирішення ситуації, що склалася, організовано оперативний штаб з управління антитерористичною операцією.

Незважаючи на довготривалі переговори з терористами бажаних результатів не було досягнуто. Тому, враховуючи реальну загрозу знищення людей, керівником Антитерористичного центру при СБУ приймається рішення щодо силового варіанту звільнення заручників за допомогою спецпідрозділу «Альфа».

З метою відволікання уваги здійснюється парашутне десантування - за допомогою фалів на палубу спускається штурмова група. Водночас з цим, бойові плавці-водолази непомітно дістаються до захопленого терористами морського судна. Разом з ними штурм здійснює абордажна група на швидкісному човні.

Під час проведення спецоперації терористи встигають привести в дію вибуховий пристрій, внаслідок чого виникає пожежа на судні та вилив нафти в акваторію порту. У боротьбу з вогняною стихією вступає екіпаж пожежного судна морського нафтового терміналу «Південний».

Внаслідок вибуху на судні відбулася розгерметизація паливного танку. Її результатом став розлив нафти обсягом близько 10 тонн в акваторію лиману. Аварійні служби терміналу та екіпаж судна-бонопостановника локалізують нафтову пляму боновими загородженнями та збирають нафтоводяну суміш.

У результаті антитерористичних дій, вибуху та пожежі частина команди танкеру опиняється за бортом. До рятування людей на воді та ліквідації наслідків терористичного акту залучаються рятувальні підрозділи української сторони та міжнародні сили, що прибули в Україну для надання допомоги.

Підйом постраждалих і загиблих, які опинилися на акваторії лиману, здійснюється спільними зусиллями водолазних аварійно-рятувальних груп: МНС України, Молдови та Азербайджану.

На березі лиману силами формувань медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України та медичної служби Сполучених Штатів Америки проводиться надання першої меддопомоги постраждалим, їх невідкладне направлення до лікарні.

“Загроза виникнення непередбачених надзвичайних ситуацій є завжди. – резюмував всі три дні відпрацювань спільних дій на заключному брифінгу Директор Департаменту цивільного захисту населення і територій МНС України генерал-майор цивільного захисту Василь Квашук. –Такі місця скупчення людей, як торговельні центри, залізничні потяги постійно знаходяться під загрозою терористичних угрупувань, саме тому ми обрали їх задля відпрацювання. Не дарма останньою навчальною точкою було обрано закритий об’єкт – нафтотермінал, адже його потенційна небезпечність статична, саме такого роду локації є “ласим шматком” для організованих зловмисників. Наша задача – бути в постійній готовності.

Проведені в цьому році навчання є найяскравішими! Вважаю що українські сили гідно виконали всі поставлені завдання. Силовики, рятувальники і медики нашої Батьківщини продемонстрували всьому світові свою високу кваліфікованість і професійність.”

 

Марина Чабанова
прес-служба МНС України.

    Твіт