Відповідно до програми “Партнерство заради миру”, програми військового співробітництва між Україною та США на території Харківської області з 17 до 19 травня 2000 року проведено міжнародне об’єднане цивільно-військове медичне навчання з питань ліквідації надзвичайних ситуацій “Раф енд Реді 2000”.
В основу сценарію навчання було покладено проведення спільних пошуково-рятувальних операцій з ліквідації наслідків повені, катастрофи повітряного судна, техногенної аварії на промисловому об’єкті та проведення внаслідок цього аеромедичної евакуації постраждалих.
Всі заплановані заходи навчання були проведені силами цивільних і військових рятувальних та медичних формувань Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (150 осіб), Харківської області (50 осіб) і Національної Гвардії Каліфорнії (Сполучені Штати Америки – 178 осіб).
Загальна чисельність учасників навчання склала – 378 осіб.
Від МНС до навчання було залучено:
Від Харківської області:
Від Національної Гвардії Каліфорнії (США) було залучено команди від:
Загальне керівництво залученими силами від Національної Гвардії Каліфорнії та керівництво навчанням від США здійснював бригадний генерал Девід Хадлет.
Основною метою проведення спільного навчання було:
Час відведений на підготовку до навчань та безпосередньо самих навчань було розподілено наступним чином.
Урочиста церемонія відкриття навчання відбулася о 16 годині 16 травня. Після закінчення церемонії відкриття було проведено прес-конференцію для представників зарубіжних та вітчизняних засобів масової інформації.
Безпосереднє відпрацювання практичних дій навчання проведено протягом трьох діб: 17, 18 та 19 травня у три етапи.
17 травня, у середу з 10 до 17 години проведено перший етап навчання за темою: ”Проведення спільної пошуково-рятувальної операції силами цивільно-військових рятувальних формувань”.
Під час цього етапу, який розділено на три учбових питання, було проведено три пошуково-рятувальних операції.
Перша:
Рятування постраждалого населення, яке опинилося у районі катастрофічної повені із залученням усіх можливих засобів рятування на воді: човни, плаваючи транспортери, гелікоптери Мі-8, Мі-14пж, літаки С-130 та АН-30, парашутно-десантні групи (від МНС – 3 парашутиста та Національної Гвардії Каліфорнії – 2 парашутиста). Надання постраждалим першої та лікарської медичної допомоги. Розміщення постраждалих у тимчасових наметових таборах зі всіма елементами тимчасового життєзабезпечення.
Друга:
Рятування постраждалих внаслідок авіаційної катастрофи повітряного судна. Під час цієї операції було опрацьовано питання авіаційної розвідки, силами Мі-8 та парашутно-десантними групами від Національної Гвардії Каліфорнії 2 парашутиста та МНС – 3 парашутистів, оточення місця катастрофи, проведення рятувальних робіт, надання медичної допомоги, пошук спеціальних пристроїв контролю польотів.
Третя:
Пошуково-рятувальна операція та ліквідація техногенної надзвичайної ситуації на машинобудівному заводі.
Під час цієї операції було проведено різноманітні пошуково-рятувальні роботи з використанням більшості засобів рятування, відповідної техніки та обладнання. Для ліквідації надзвичайної ситуації були задіяні гелікоптери Мі-8 та Мі-14пж. Разом із рятувальниками активно проводилися роботи медичного персоналу щодо надання медичної допомоги постраждалим та їх евакуації до медичних закладів.
18 травня, у четвер з 9 до 16 години 30 хвилин проведено другий етап навчання за темою: ”Проведення спільної аеромедичної евакуації силами цивільно-військових медичних формувань двох країн”.
Навчання медичного персоналу під час цього етапу було проведено наступним чином:
19 травня, у п’ятницю з 9 до 13 години проведено огляд та демонстрацію техніки, обладнання та засобів рятування, захисту людини і надання лікарської медичної допомоги в польових умовах.
Підбиття підсумків спільної роботи рятувальників, медичного персоналу на навчанні та оцінка їх дій проведено о 10 годині 20 травня.
На навчанні були присутні почесні гості від Сполучених Штатів Америки: генерал-майор Деніел Гібсон – командувач Національної Гвардії Каліфорнії, бригадний генерал Джон Іфленд – командир 146 транспортного загону ВПС Національної Гвардії Каліфорнії, генерал-майор Ніколас Кравців – головний військовий представник офісу секретаря оборони, Річард Ватсон – директор швидкої медичної служби Національної Гвардії Каліфорнії та інші посадові особи; представники посольств Чехії, Греції, Індії, США, Японії акредитованих в Україні, а також два представники від Російської Федерації; посадові особи Уряду, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади України, начальники управлінь адміністративних регіонів України.
Навчання покращило взаєморозуміння партнерів, визначено найбільш доцільні та ефективні способи проведення аварійно-рятувальних робіт та виробило подальші шляхи удосконалення співробітництва з питань управління в надзвичайних ситуаціях.