ГоловнаДіяльністьМіжнародна діяльністьМіжнародні навчанняРАФ ЕНД РЕДІ 2004Інформаційна довідка (перший етап)
 Версія для друку

Інформаційна довідка щодо міжнародної пошуково—рятувальної операції у зоні великомасштабного землетрусу силами військових та цивільних формувань “Раф енд Реді 2004”

І-й етап навчання:8 червня 2004 року

Перше навчальне місце: „Проведення пошуково-рятувальних заходів у зоні великомасштабного землетрусу (житлові масиви у великому місті)”

1. Загальна обстановка:

О 4.30 8 червня 2004 року стався землетрус силою 7 балів за шкалою Ріхтера з епіцентром 3 км на захід від н.п. Яворів Львівської області.

Наслідками землетрусу стали: руйнування житлових та промислових будівель та споруд, в деяких містах та селах виникли пожежі, припинилась подача електроенергії та водопостачання.

За попередніми даними загинуло близько 150 осіб, поранення різного ступеня важкості отримали близько 3500 осіб, близько 400 осіб пропали без вісті, невідома кількість потерпілих опинилася під завалом, частина населення знаходиться на даху висотної будівлі і не має можливості евакуюватися через обрушення сходових площадок.

З 6 до 8 години ранку 8 червня 2004 року відчувалося близько 10 поштовхів силою до 3-4 балів за шкалою Ріхтера.

Унаслідок землетрусу зруйновано цехи комбінату „Сірка”, де в процесі роботи використовується хлор. Будівлі комбінату отримали значні пошкодження, під завалами яких знаходяться люди, виникли осередки пожеж та задимлення.

Близько 11 годин 8 червня 2004 року до району землетрусу прибули пошуково-рятувальні загони МНС України та інших відомств. Керівництво ліквідацією наслідків надзвичайної ситуації покладено на заступника управління МНС у Львівській області.

2. Завдання:

На авіацію покладено: розвідка масштабів аварії; доставка та висадка рятувальників, бригади лікарів; рятування постраждалих з даху будинку; евакуації постраждалих до медичних закладів.

На Сили МНС покладено: наземна розвідка зруйнованого району; пошук та рятування потерпілих із зруйнованих будівель та цехів; доставки постраждалих до пунктів збору; надання першої медичної допомоги.

Медичні підрозділи задіяні для: надання першої медичної допомоги; сортування постраждалих; евакуації постраждалих до медичних закладів; надання медичної допомоги постраждалим.

Для проведення розвідки масштабів катастрофи залучається вертоліт Мі-8 спеціального авіаційного загону МНС. Данні розвідки масштабів катастрофи передаються негайно по радіо в об'єднаний оперативно-рятувальний центр Львівської ОДА.

Для обстеження зруйнованих споруд на парашутах висаджуються рятувальники. У зв’язку з тим, що на місці події є потерпілі, які потребують негайної спеціалізованої медичної допомоги, вертоліт Мі-8 доставляє з аеродрому Скнилів на місце події спеціалізовані бригади медицини катастроф та підрозділ Державної спеціалізованої воєнізованої рятувальної служби (ДСВАРС). Після того, як потерпілим буде надана допомога, їх евакуюють до медичних закладів вертольотом Мі-8 .

Після розвідки масштабів катастрофи, вертоліт, на борту якого знаходяться рятувальники, піднімає потерпілих із дахів будівлі та евакуює їх до місць з надання медичної допомоги.

На територію комбінату прибуває оперативна група аварійно-рятувальних підрозділів для визначення завдань, на території об'єкту проводиться хімічна та інженерна розвідка.

За результатами розвідки приймається рішення щодо пошуку постраждалих, порядку проведення рятувальних та інших невідкладних робіт, локалізації осередків ураження та проведення спеціальної обробки особового складу та техніки.

Після оцінки обстановки, командир оперативної групи вводить головні сили рятувальних підрозділів на територію комбінату для проведення рятувальних та інших невідкладних робіт.

У цеху сталася сильна пожежа, проводити рятувальні роботи неможливо. Силами пожежного розрахунку, автоцистерни АЦ-40 та спеціального автомобілю АП-5 локалізують пожежу та ліквідовують її.

У підвальному приміщенні адміністративної будівлі доступ повітря відсутній, підвал задимлений, газорятувальники, які проводили розвідку, доповіли про наявність потерпілих. Біля входу до підвалу працює підрозділ ДСВАРС у газозахисних костюмах та ізолюючих апаратах. За допомогою повітродувки йде витягування загазованого повітря, а компресором подається чисте повітря у загазоване приміщення. Після чого, відділення газорятувальників проводить пошук потерпілих, доставляє їх на поверхню, де надається перша медична допомога.

Ліворуч від адміністративної будівлі під уламками залізобетонних конструкцій знаходиться вхід у сховище, де знаходяться робітники комбінату. Рятувальне відділення спеціалізованого рятувального загону на автомобілі САРМ робить отвори відбійним молотком у залізобетонних плитах для доступу у сховище, розрізує металоконструкції залізобетонної плити за допомогою електрорізального апарату, гідравлічного домкрату та комплекту засобів малої механізації. Компресорне відділення за допомогою компресора подає свіже повітря у завалений підвал. Одночасно силами розрахунку автокрану розбираються завали та розчищаються під’їзні шляхи. Постраждалі евакуюються до пункту збору.

У адміністративній будівлі обрушені сходи між поверхами, є потерпілі на верхніх поверхах. За допомогою розрахунку автовишки ВС-2201, рятувальне відділення проводить евакуацію потерпілих із верхніх поверхів.

У результаті землетрусу створилися завали, під уламками яких знаходяться робітники комбінату. Рятувальні підрозділи, за допомогою засобів малої механізації, пневмодомкратів, визволяють постраждалих з-під уламків і надають їм першу медичну допомогу. Спеціалісти цього рятувального підрозділу мають міжнародний сертифікат, який надає право проводити аварійно-рятувальні роботи у будь-якому середовищі.

Унаслідок обрушення сходів та перекриттів у адміністративному корпусі, на верхніх поверхах, працівники комбінату не мають змоги залишити будинок. Рятувальниками ДСВАРС (спеціалісти мають міжнародні сертифікати, брали участь у рятувальних роботах у Греції, Туреччині, Індії та Ірані) та рятувальниками з Азербайджану, Грузії, за допомогою альпіністського спорядження, проводиться евакуація постраждалих з верхніх поверхів пошкодженого адміністративного корпусу, після чого їм надається перша медична допомога.

На майданчику біля цеху, у пошкодженому легковому автомобілі, є потерпілі. Рятувальне відділення ДСВАРС за допомогою спеціального обладнання проводить розрізання кузова, вирізання даху автомобіля гідравлічним ножем, після цього витягують потерпілих з-під уламків автомобілю, їм надають першу медичну допомогу та евакуюють до місця збору потерпілих.

На пункті збору потерпілих проводиться їх сортування, надається долікарняна та перша лікарняна допомога, а також здійснюється евакуація потерпілих до лікарських закладів.

Постраждалим з числа робочого персоналу підприємства, які опинилися в зоні землетрусу, перша медична допомога, як правило, надається особовим складом об’єктових аварійно-рятувальних підрозділів та спеціалізованих аварійно-рятувальних формувань.

Особи з ознаками ураження або травмування виносяться до місця розгортання медичних сил і засобів або медичних формувань (зазвичай, це бригади постійної готовності першої черги територіальної Служби медицини катастроф).

Медичне забезпечення здійснюється трьома бригадами швидкої медичної допомоги із залученням санітарного транспорту підприємства.

Медичне сортування постраждалих, у даному випадку, здійснюється за двома сортувальними ознаками: лікувальною і евакуаційною.

За лікувальною ознакою визначають ступінь потреби у медичній допомозі, черговість та місце її надання. На даному етапі медичної евакуації постраждалі поділяються на групи:

Після медичного сортування і надання медичної допомоги на місці проводиться евакуація постраждалих до лікувальних закладів на оперативні ліжка Служби медицини катастроф.

Після виконання поставлених завдань аварійно-рятувальні підрозділи виходять в район збору та знаходяться в готовності для проведення спеціальної обробки.

Друге навчальне місце: „Організація життєзабезпечення постраждалого населення в районі стихійного лиха”.

1. Загальна обстановка:

Прийом та розташування постраждалих, забезпечення їх усім необхідним - найбільш відповідальний етап рятувальних та інших невідкладних робіт (РтаІНР). Продумана та чітко організована робота заспокоює потерпілих, дає можливість нормалізувати психічне становище людей, які залишились без домівок.

Містечко життєзабезпечення розташовується на місцевості, якомога ближче до району стихійного лиха. Відстань між елементами містечка вибирається відповідно до вимог санітарних норм.

2. Завдання:

Показати елементи пункту життєзабезпечення та порядок прийому, розташування і забезпечення постраждалих.

Для обладнання містечок життєзабезпечення використовуються спеціально підготовлені каркасні намети, засоби освітлення, опалення, харчування тощо.

Адміністрація містечка життєзабезпечення укомплектовується за рахунок спеціалізованих рятувальних загонів, які проводять РтаІНР та особового складу обласної (районної) державної адміністрації, на території якої виконуються рятувальні роботи. При цьому, її чисельність визначається за обсягом робіт з прийому потерпілих, та їх можливої кількості.

Пункт прийому потерпілих виконує наступні завдання:

Пункт екіпірування виконує такі завдання:

Намети для постраждалих розташовуються окремо. Ліжка в них можуть бути поставлені в один або два яруси. Намети забезпечуються обігрівальними приладами (печі, тепловентилятори, або спеціальна машина УМП-350). Для забезпечення умов проживання призначається черговий.

Опалення наметів покладається на спеціально призначених чергових, які мають необхідне обладнання та виконують свої обов’язки під наглядом чергового табору.

Медичний пункт призначений для завчасного виявлення захворювань та проведення лікувальних заходів. Такий медичний пункт може надавати першу лікарняну допомогу.

Польова душова забезпечує миття постраждалих, прання одягу та інше. постраждалі отримують мило, рушники та продезінфіковані мочалками.

Пункт харчування забезпечує триразове (дворазове) харчування та постачання питною водою постраждалих. Для цього використовується польова кухня КП-130 (ПАК-200) для загального харчування, та ПП-40 (може використовуватись для організації харчування малолітніх та малюків) та ін. Харчування здійснюється у наметах.

Освітлення містечка життєзабезпечення здійснюється автономним електричним агрегатом потужністю від 10 КВт до 30 КВт (в залежності від кількості постраждалих).

Польові туалети споруджуються з метою дотримання санітарно-гігієнічних норм та протиепідемічних заходів. Він будується на відстані 100 м від містечка життєзабезпечення та має окремі входи для чоловіків та жінок.

Містечка життєзабезпечення дають можливість органам державної влади створювати необхідні умови для проживання постраждалого населення у короткі терміни та у будь якому місці виникнення надзвичайних ситуацій.

Третє навчальне місце: “Проведення пошуково-рятувальних заходів та гасіння пожежі на підприємстві з великими запасами пожежонебезпечної речовини”

1.Загальна обстановка:

На території Львівської області стався великомасштабний землетрус. Для проведення розвідки залучається вертоліт Мі-8, отримана інформація передається до об‘єднаного координаційного центру.

О 14.30 в об‘єднаному координаційному центрі приймається рішення щодо направлення до місця надзвичайної ситуації підрозділів Державної пожежної охорони, Державної воєнізованої гірничорятувальної служби, бригад медичної служби та міліції.

На місце виклику прибуває відділення окремого поста самостійної державної пожежної частини на автоцистерні та черговий караул самостійної державної пожежної частини на пожежній насосній станції ПНС-110 та рукавному автомобілі АР-2. Попередньою розвідкою встановлено, що горить приміщення котельної, з вікон 2-го та 3-го поверхів люди благають про допомогу.

Особовий склад відділення окремого поста проводить розвідку в приміщеннях котельні. У цей же час, пожежна насосна станція встановлюється на джерело водопостачання, та за допомогою рукавного автомобіля прокладається магістральна лінія в напрямку котельної. Це необхідно для безперебійної подачі води до місця пожежі, оскільки води у пожежних автомобілях вистачить максимум на 10 хвилин роботи.

Пожежа поширюється на значну площу. До місця пожежі прибувають фахівці Державної спеціалізованої воєнізованої аварійно-рятувальної служби (ДСВАРС) на 3-х авто, а також 2 пожежні автоцистерни; автомобіль повітряно-пінного гасіння, автомобіль зв‘язку та освітлення, чергова зміна оперативного відділу оперативно-координаційного центру Головного управління МНС України (ГУ МНС ) у Львівській області.

Розвідкою встановлено, що пожежа з машинного залу поширилася на покрівлю (площа пожежі покрівлі складає близько 400 квадратних метрів, а машинного залу – 320 квадратних метрів), у приміщеннях адміністративної споруди знаходиться 15 осіб. Ця інформація передається до оперативно-координаційного центру.

Відділення зв‘язку та освітлення розгортає радіозв‘язок між підрозділами, оперативно-координаційним центром, встановлює гучномовці для управління силами та засобами на місці пожежі.

Керівник гасіння пожежі організовує штаб пожежогасіння, до складу якого входить адміністрація об‘єкта; один із працівників оперативного відділу ГУ МНС призначається відповідальним за безпеку роботи.

Особовим складом пожежних розрахунків прокладаються магістральні й робочі лінії та подаються водяні стволи для захисту людей і конструкцій адміністративної прибудови під час рятувальних робіт.

До місця пожежі прибувають бригади швидкої допомоги і розгортають тимчасовий пункт збору потерпілих. Після проведення рятувальних робіт здійснюється підготовка та проводиться основний етап гасіння пожежі, на якому подаються пінні стволи.

Пожежа ліквідована. З метою недопущення повторного займання, за допомогою стволів охолоджують будівельні конструкції та поливають небезпечні місця.

Всього до рятувальних робіт та гасіння пожежі залучено:

Четверте навчальне місце: “Проведення пошуково-рятувальних робіт в мовах виявлення речовини невідомого походження”

1. Загальна обстановка:

Місце проведення - зруйнована висотна будівля адміністративного корпусу ДГХП “Сірка”. Під час пошуково-рятувальних робіт в одній з будівель виявлено порошок невідомого походження. Виникла загроза ураження рятувальників та населення біологічно-небезпечною речовиною (“Antrax” – форма сибірки). До цих робіт залучаються аварійно-рятувальні відділення Червоноградського спеціалізованого воєнізованого гірничо-рятувального загону (СВГРЗ) - 7 чол. та 2 од. техніки, Криворізького СВГРЗ - 6 чол. та 1 од. техніки, 3-й взвод Марганецького СВГРЗ - 6 чол. та 2 од. техніки, 2-й взвод Дніпропетровського СВГРЗ - 7 чол. та 2 од. техніки, реанімаційно-протишокова група Червоноградського СВГРЗ - 3 чол. та 1 од. техніки, спецпідрозділ Національної гвардії Каліфорнії.

2. Завдання:

Розвідка місця виявлення речовини невідомого походження. Виведення рятувальників з району проведення пошуково рятувальних робіт та виклик спеціальних підрозділів. Прибуття до місця проведення пошуково-рятувальних робіт спеціального підрозділу (Державна спеціалізована воєнізована аварійно-рятувальна служба і Національна гвардія Каліфорнії) та групи епідемічної розвідки. Прибуття транспорту загального призначення для перевезення осіб, що опинилися в інфекційному осередку до місця обсервації. Проведення забору проб, проведення аналізу експрес-методом (Національна гвардія Каліфорнії), доправлення зразків до бактеріологічної лабораторії протиепідемічного закладу. Прибуття підрозділів МВС, проведення заходів з оточення місця події. Збирання та вивезення порошку до місця його утилізації, проведення дезінфекції місця події (ДВГРС та НГУ). Проведення заходів щодо масової імунізації (санітарно-епідемічний загін). Після досліджень на невідомий збудник небезпечної інфекційної хвороби здійснюються карантинні заходи, у тому числі розгортання пункту щеплення (вакцинації). Евакуація потерпілих до інфекційних відділень лікувальних закладів

На особовий склад аварійно-рятувальних підрозділів покладається:

Медичний аспект: установлення наявності невідомого фактору загибелі гризунів; прибуття спеціальних підрозділів, розгортання загону індикації NBC-речовини, забір проб, проведення аналізу експрес-методом, доправлення проб до бактеріологічної лабораторії, організація роботи медичної евакуації в умовах протиепідемічного режиму. Підготовка потерпілих до евакуації, завантаження їх на санітарний наземний та повітряний транспорт для подальшої евакуації до мобільного шпиталю МНС України та певні лікувальні заклади.

ІІ етап навчання: 9 червня 2004 року

Перше навчальне місце: Проведення аварійно-рятувальних заходів у зоні великомасштабного землетрусу в умовах значного виливу сильнодіючої отруйної речовини

1. Загальна обстановка:

Внаслідок землетрусу виникло часткове руйнування залізничної колії (залізнична станція Шкло), що призвело до сходження із рейок кількох залізничних цистерн з сильнодіючою отруйною речовиною (хлор). Одна із цистерн має ушкодження. Відбувається виток сильнодіючої отруйної речовини. В небезпечній зоні знаходиться пасажирський потяг приміського сполучення. Серед пасажирів є постраждалі з травмами різного ступеню.

2.Завдання: Авіація здійснює обліт місця події. Підрозділ Дніпропетровського спеціалізованого воєнізованого гірничорятувального загону (ДнПСВГРЗ) проводить хімічну розвідку, здійснює пошук та ліквідацію місця витоку сильнодіючої отруйної речовини. На підрозділи Укрзалізниці покладено – відключення електромережі. Пожежно-рятувальні підрозділи установлюють водяну завісу. ЧСВГРЗ (Червоноградський СВГРЗ) та КрРСВГРЗ (Криворізький СВГРЗ) - евакуюють потерпілих із пасажирського потягу до медичного посту, особовий склад реанімаційно-протишокової групи надає потерпілим невідкладну та першу медичну допомогу, евакуює їх до медичних закладів.

    Твіт